Unikátna operácia menisku
Slavomíra ako prvého na Slovensku operoval odborník z Belgicka:
Unikátna operácia menisku

Premiéra sa vydarila! V šačianskej nemocnici ako prvému pacientovi na Slovensku operovali meniskus novou prevratnou metódou.

Pocta sa ušla Slavomírovi Botovi (40) z Košickej Polianky, ktorý už má koleno ako nové. Poškodenú časť mu nahradili umelým tkanivom, aby sa jeho chrupka ďalej nepoškodzovala. Zákrok vykonal belgický profesor Rene Verdonk a Nový Čas bol pri tom. Operácia trvala zhruba pol druha hodiny a odborník z Gentu ju pod dohľadom košických lekárov robil laparoskopicky. „Na rozdiel od tradičných postupov, keď sa meniskus pacientom vyberá, vývoj pokročil a poškodenú časť som nahradil novou. Pacient bude v poriadku,“ potvrdil profesor Verdonk, ktorý v pondelok v Šaci absolvoval hneď aj druhý podobný zákrok.

Operácia zatiaľ nie je hradená poisťovňami a stojí približne 1 500 eur. Pre svoj významný prínos pre pacientov a zamedzenie poškodenia chrupky kolena však umelý meniskus v budúcnosti ušetrí náklady na liečbu. „Mal som roztrhnutý meniskus a veľké bolesti. Keďže som vodičom kamióna a ťažko sa mi vystupuje z vozidla, verím, že po operácii budem konečne fit,“ uviedol prvý pacient s umelou náhradou menisku Slavomír Bota (40). Tá je vyrobená z polyuretánovej peny a má veľkosť približne 5x 1 centimeter.

Vedúci Šport-artro centra v Šaci Maroš Varga, ktorý profesorovi asistoval, vysvetlil, že doteraz poškodenú časť menisku pacientom odstraňovali:„Zostal tam prázdny priestor, no pri nárazoch sa výrazne zvýšilo pôsobenie na chrupku a dochádzalo k jej poškodeniu a následne až k totálnej náhrade kolena.“ Keďže pacientovi poškodenú časť menisku vlastne nahradia umelou časťou, pacient nestráca tlmiaci účinok a ochranná funkcia chrupky je nezmenená. „Rehabilitácia síce potom trvá až tri mesiace, ale z dlhodobého hľadiska nedochádza k nepríjemným artrózam, čím sa pacient vyhne oveľa náročnejším zákrokom,“ dodal Varga.

Výhody novej metódy

Hlavnou funkciou menisku je tlmenie nárazov pri chôdzi a behu. Meniskus ochraňuje pred poškodením chrupku, ktorá sa nevie sama regenerovať a ak sa raz poškodí, poškodenie sa len zväčšuje. „Vo výskumoch sa zistilo, že ak odstránime čo i len malú časť menisku, výrazne sa zvýši pôsobenie síl na chrupku aj pri bežných športových aktivitách a dochádza k predčasnému poškodeniu chrupky. Konečné štádiá artrózy kolena sa končia potom implantáciou totálnej náhrady kolena,“ vysvetľuje Maroš Varga. Práve nová moderná metóda, náhrada poškodeného menisku alebo jeho časti za umelý, môže tomu všetkému zabrániť. Športovcom aj pohybovo aktívnym ľuďom môže umelý meniskus v budúcnosti doslova zachrániť koleno.

zdroj: Nový Čas

viac na: video a facebook